Kostol Svätého Michala Archanjela v Gbeloch: Nová kultúrna pamiatka na Záhorí

Kostol svätého Michala archanjela, Gbely Autor: Vladimír Miček

Gbely, malebné mestečko na Záhorí, sa môže pochváliť novou kultúrnou pamiatkou. Pamiatkový úrad Slovenskej republiky nedávno vyhlásil miestny Kostol svätého Michala archanjela v Gbeloch za národnú kultúrnu pamiatku. Tento impozantný chrám sa tak zaradil medzi ďalšie významné pamiatky v Gbeloch, ako sú napríklad súsošie Najsvätejšej Trojice, socha Panny Márie Immaculaty či reliéf sv. Rozálie v skalnom hrobe.

História kostola

Základný kameň Kostola sv. Michala archanjela bol položený v roku 1846. Po siedmich rokoch usilovnej práce bola novostavba v roku 1852 slávnostne požehnaná. Na výstavbu a vybavenie interiéru štedro prispela aj cisárska rodina. O rok neskôr bol v kostole osadený organ od známeho viedenského organára Jozefa Loypa.

Dôležitým míľnikom v histórii kostola bol 13. jún 1859, kedy bol po dokončení všetkých prác slávnostne posvätený biskupom Jozefom Viberom. Nasledujúci deň sa v kostole konala prvá sviatosť birmovania. Túto pamiatku si Gbelania pripomínajú každoročne v júni ako “druhé gbelské hody”.

Kostol svätého Michala archanjela, Gbely Autor: Vladimír Miček
Kostol svätého Michala archanjela, Gbely Autor: Vladimír Miček

Architektonické skvosty

Kostol sv. Michala archanjela je jedným z najväčších nielen na Záhorí, ale aj v širšom okolí. Ide o neskoroklasicistickú stavbu s obdĺžnikovým pôdorysom a rovným uzáverom presbytéria. Fasáda je členená lizénami a termálnymi oknami. Interiéru dominuje hlavný oltár s obrazom sv. Michala archanjela od Františka Kusa. Nachádza sa tu aj vzácny drevený oltár Božského Srdca Ježišovho.

Neoddeliteľnou súčasťou gbelskej farnosti sú aj ďalšie kultúrne a historické pamiatky, ako napríklad rokokové súsošie Immaculata pri kostole či zrekonštruovaný organ. Súsošie Immaculata zobrazuje Nepoškvrnenú Pannu Máriu so svätožiarou a dvanástimi hviezdičkami, stojacou na zemeguli obtočenej hadom s jablkom v papuli, symbolom dedičného hriechu.

Vyhlásenie za pamiatku je pre Gbely cťou aj záväzkom

Vyhlásenie Kostola sv. Michala archanjela za kultúrnu pamiatku je pre Gbely veľkou cťou, ale zároveň aj záväzkom. Je dôležité, aby sme toto vzácne dedičstvo naďalej zveľaďovali a s úctou k nemu pristupovali. Len tak si budeme môcť zachovať túto nádhernú dominantu, ktorá je svedkom mnohých udalostí odohrávajúcich sa v Gbeloch a ich okolí.

Kostol svätého Michala archanjela, Gbely Autor: Vladimír Miček
Kostol svätého Michala archanjela, Gbely Autor: Vladimír Miček