Záhorské múzeum získalo vzácne exponáty z dielne Dušana Jurkoviča

Záhorské múzeum získalo vzácne exponáty z dielne Dušana Jurkoviča. Zdroj: Záhorské múzeum

Záhorskému múzeu, ktorého zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, sa počas prípravy výstavy Dušan Jurkovič a Skalica podarila vzácna kúpa. Ide o 8 kusov nábytku jedálne, navrhnutého architektom Dušanom Jurkovičom. Informovalo o tom Záhorské múzeum v Skalici.

Nábytok navrhol Jurkovič počas pôsobenia v Brne

V období pobytu v Brne urobil Jurkovič návrhy viacerých nábytkov a zariadení priestorov pre svojich priateľov a známych. V roku 1913 navrhol nábytok jedálne pre Františka Nedvědického, v tej dobe zemského vrchného radu a jeho manželku. Svoju vilu si dali v roku 1913 postaviť v Brne – Žabovřeskoch. Rodinný postsecesný dom so zaujímavým portikom niesol prvky secesných odrazov ľudovej architektúry v kombinácii s jednoduchou modernou a anglickou cottage (dnes už nestojí).

Nábytok jedálne z lakovanej borovice je kvalitnou ukážkou Jurkovičovej nábytkovej tvorby. Obsahuje dve dvojkrídlové skrine s dverami kazetového typu a presklenou hornou časťou, so sklami delenými v jednej tretine jednoduchou lištou, po obvode sklenenej časti s profilovanou lištou. Dolné časti skríň vytvárajú po celej šírke zásuvky. Ozdobným prvkom spodnej obvodovej časti na skriňových nábytkoch sú vlnovite ukončené lemy z vyklepávaného mosadzného plechu.

Medzi skriňami je situovaný dominujúci príborník ukončený lomeným štítom strieškovitého typu, s presklenou časťou s poloblúkovým ukončením strednej skrinky: sklenené dvierka sú viacnásobne členené lištami. Jednoduchá predela má kazetovú výplň, spodná šuplíková časť obsahuje tri celé a hornú, na tri časti členenú zásuvku, všetky sú opatrené mosadznými úchytkami. Jednotným prvkom dekoratívnej výzdoby sú lišty z orechového dreva v čiernej povrchovej úprave, podobnú nachádzame na nábytku obytných priestorov zámku rodiny Bartoňovcov v Novom Meste nad Metují, ktorého obnovu Jurkovič ukončil v roku 1912.

Jedálenský nábytok dopĺňajú aj hodiny či zrkadlo

Súbor jedálenského nábytku dopĺňajú dve dekoratívne police na ozdobné taniere s ohrádkou s tromi stĺpikmi, po celej šírke ukončené a zdobené vyrezávaním; malá skrinka so stopami po osadení nezachovaného nástavca; zrkadlo s jednoduchým rámom s čiernou lištou z orechového dreva a rohové stojace hodiny. Hodiny poloblúkového typu majú mosadzný obvod ciferníka so smaltovou výplňou a dvojetážovými policami, strednou s ohrádkou. Lemuje ich obvodová čierna lišta, na kyvadle s mosadzným okrúhlym obvodom je na bielom smalte čierna signatúra RA. Hodiny boli súčasťou rohovej lavice, ktorá sa nezachovala, ako ani stôl so stoličkami a druhá malá skrinka.

Záhorské múzeum už nábytok vystavuje

Vďaka reštaurátorskému ošetreniu akad. soch. Milanom Flajžíkom sme jedáleň mohli prezentovať ako doklad Jurkovičovej interiérovej tvorby už na aktuálnej výstave Dušan Jurkovič a Skalica. Od rodiny Rychteckých z Brna sme s nábytkom získali fotodokumentáciu, podľa ktorej reštaurátor vytvoril z dostupných prvkov rekonštrukciu rohovej lavice. Inštaláciu sme dotvorili predmetmi zo zbierok múzea, fajansou, porcelánom, obrusom, stolom a stoličkami, tiež gobelínom Malé margaréty podľa návrhu Rudolfa Schlattauera (1861 – 1915) z Moravskej gobelínovej manufaktúry vo Valašskom Meziříčí, vlnený gobelín, 52 x 48 cm, začiatok 20. storočia. Dušan Jurkovič spolupracoval s manufaktúrou na výrobu gobelínov a kupoval gobelíny na dotvorenie navrhovaných interiérov,“ uviedlo skalické múzeum.

Zdroj: Záhorské múzeum v Skalici