Hrad Korlátka

Hrad Korlátka

Zrúcanina hradu Korlátka sa vypína nad obcou Cerová a je ideálnym miestom na výlety z okolia či už peši, na bicykli, ale do blízkosti hradu sa dá dostať aj motoristom.

Význam hradu Korlátka

Hrad mal strategický význam. Bol postavený na temene Malých Karpát, kde stoji viacero hradov. Všetky hrady patria do línie opevnení, ktoré vznikli v druhej polovici 13. storočia kvôli obrane Uhorský hraníc zo západu.

Bola to teda obrana voči Čechom. Ide o hrady od Plaveckého hradu, cez Korlátka, Branč, Dobrú Vodu po Čachtický hrad. Neskôr v prvej polovici 14. storočia získava hrad aj ďalšiu dôležitú funkciu. Stáva sa strážnym hradom, aby dohliadal na Českú cestu, ktorá smeroval z Prahy do Budína. Hrad mal za úlohu strážiť vyberanie mýta na moste v Jablonici a Bukovského priesmyku,“ vysvetlil význam hradu v minulosti historik Richard Keračík.

Zrúcanina prechádza rekonštrukciou

Z obnovou hradu sa začalo okolo roku 2004. Rekonštrukčné práce realizujú mladí ľudia vo veku od 12 do 25 rokov, zo zoskupenia SmoTrBí, čo znamená mládežníci zo spoločenstva v Smoleniciach, Trstíne a Bíňovciach.

Najskôr sa vyčistil od náletov a zaistenia najviac poškodených častí hradu. V súčasnosti okrem zaistenia poškodených častí prebieha aj archeologický výskum. V roku 2020 sa uskutočnil v priestoroch hlavnej brány, kde bola objavená Vlčia jama, Bolo tam zariadenie, ktoré slúžilo na ochranu hradu. Taktiež boli dostavané múry stredného hradu, ktoré boli výrazne zvetrané a poškodené koreňmi,“ doplnil Martin Slezák, ktorý so skupinou dobrovoľníkov pracuje na obnove hradu.

História hradu

Hrad vznikol pravdepodobne v druhej polovici 13. storočia. „Predpokladá sa, že ho dal postaviť Konrád z Mosonmagyaróváru v roku 1270. Celé 13. a 14. storočie bol majetkom kráľa, neskôr sa dostáva do majetku šľachtických rodov,“ ozrejmil vznik hradu Keračík.

Jedným z najvýznamnejších rodov, ktorý vlastnil hrad sú Stiborovci zo Stiboríc. Stibor I. dostal hrad do majetku od kráľ Žigmunda Luxemburského. „Postupne vzniklo celé domínium na Slovensku, ktoré mu patrilo. Išlo o hrady v Holíči, v Skalici, Korlátka ale aj Branč či Beckov, kde sídlil. Po jeho smrti získal hrad jeho syn, ktorý ho držal do roku 1435. Po smrti Stiborovcov hrad pripadol bratislavským županom, ktorý vlastnili hrad pro honore, čo znamená, že ho mal v správe vždy aktuálny župan a na hrade mal svojho kastelána,“ doplnil historik.

Ďalšou významnou etapou bola druhá polovica 15. storočia, keď hrad získava rod Bučianskych. Vlastnil ho do roku 1536. „Išlo o jedinú šľachtickú rodinu, ktorá trvalo bývala na hrade. Najvýznamnejším členom tohto rodu bol Peter Korlátsky z Bučian, ktorý padol v bitke pri Moháči v roku 1526,“ prezradil ďalšiu históriu majiteľov hradu Richard Keračík.

Hrad po tomto rode prechádza do vlastníctva rodu Náryovcov. Následne sa hrad často dedí a prichádza k jeho úpadku. Ten sa začína v druhej polovici 16. storočia. „V čiastočnej obnove prichádza na začiatku 18. storočia, keď hrad dal opraviť barón Ján Lapšanský, ktorý v hrade niekoľko rokov sídlil, kvôli povstaniu Františka II. Rákocziho. Jeho stabilným sídlom bol kaštieľ v Jablonici, ale ten bol ťažko obrániteľný, tak sa dočasne presťahoval na hrad,“ doplnil historik.

Po rode Lapšanských získavajú hrad rody, ktoré bývali v okolitých obciach v Cerovej a Jablonici. Hrad časom pustol, keď sa na hrade zdržiavalo iba niekoľko správcov, žalárnikov a podobne. V 19. storočí sa z hradu stáva ruina takmer v takej istej podobe ako teraz.

Legendy o hrade

V legendách sa spomína, že hrad ukrýva poklady, ktoré sú ukryté pod hradom s kľukatými chodbami a v kolmej zasypanej šachte. Iná povesť hovorí o bývalej zasypanej studni, na dne ktorej sa poklad nachádza. Získať ho je možné len v deň sv. Jána.

Turistický význam

Návšteva hradu Korlátka nie je len o samotnej zrúcanine. Zážitkom sú už len samotné ruiny, na ktorých je krásne vidieť, na akom náročnom teréne bol hrad postavený. Už z jeho nižších miest je nádherný výhľad na okolité obce a aj na samotné mesto Senica. Z úpätia veže sa otvára aj výhľad na prvé veterné vrtule, ktoré boli postavené na Slovensku.

https://www.najzupa.sk/detail/rozhladna-rozbehy/

Pod hradom neďaleko parkoviska je postavená rozhľadňa a aj miesto na odpočinok. Pre deti je na lúke detské ihrisko a rekonštrukciou prechádza aj Chata SNP, ktorá by časom mohla poskytovať zázemie či občerstvenie pre turistov a návštevníkov hradu.