Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika

Hvezdáreň a planetárium Milana Rastislava Štefánika, Hlohovec Zdroj: Hvezdáreň

Hvezdáreň a planetárium Milana Rastislava Štefánika v meste Hlohovec bola ako inštitúcia založená 1. januára 1972. Už skôr však v istej forme fungovala, keďže v Hlohovci vznikol astronomický krúžok už v roku 1954.

Hvezdáreň sa môže pochváliť bohatou históriu. Za všetko stačí spomenúť osadenie svojho času najväčšieho ďalekohľadu, ktorý bol určený na popularizačné ale aj vedecko-výskumné účely v 80-tich rokoch minulého storočia. Planetárium sa môže pochváliť objavením prvých slovenských premenných hviezd, ktoré boli objavené v Hlohovci.

V hvezdárni sa môžu pochváliť najväčšou zbierkou meteoritov na Slovensku. Tá vznikla pri príležitosti 50. výročia vzniku.

Planetárium

Vo hvezdárni je jednou z najväčších atrakcií aj digitálne planetárium. V sále s kapacitou 56 miest je umiestnené planetárium ZKP-2 firmy Zeiss, ktoré umožňuje premietať na kopulu umelú oblohu, Slnko, Mesiac, planéty, hviezdy viditeľné voľným okom, Mliečnu dráhu a to všetko v rôznych ročných obdobiach a zo zemepisných šírok od severného pólu po južný. Súčasťou projekcie je aj niekoľko menších projektorov: model Slnečnej sústavy, Jupiter so štyrmi Galileiho mesiacmi, kométa, meteory a umelá družica Zeme.

Máme ako jediný na Slovensku laserové technológie. Je naozaj úžasný pohľad, keď sa posadíte do sedadla v našej hviezdnej sále a nad hlavou sa vám objaví obrovské množstvo lúčov, kvánt a laserov, o ktorých už Einstein hovoril, že sú budúcnosťou technológie a pokroku,“ predstavil pýchu hvezdárne jej riaditeľ Karol Petrík.

Hvezdáreň a planetárium Milana Rastislava Štefánika
Hvezdáreň a planetárium Milana Rastislava Štefánika

Plánuje sa modernizácia hvezdárne

V roku 2022 oslávila hvezdáreň 50. výročie oficiálneho vzniku a pri tejto príležitosti bol predstavený nový architektonický návrh, ako by mala v budúcnosti vyzerať hvezdáreň, ktorá by sa mala premeniť na multifunkčné centrum, ktoré bude zamerané jednak na popularizáciu vedy ako celku ale aj na kultúrne vyžite návštevníkov.

Predpokladané náklady by mali dosiahnuť sumu približne 10 miliónov eur. Termín, kedy by sa mala začať realizácia tohto projektu bol stanovený na rok 2023, ale termín dokončenia kompletnej rekonštrukcie stanovený nebol. Ak by sa táto investícia podarila, z hvezdárne v Hlohovci by sa stala jedna z najmodernejších inštitúcií tohto druhu nielen v strednej Európe.

Ako do hvezdárne

Autom z diaľnice zo smeru Trnava, Piešťany /cestou I. triedy z Trnavy/:

V Hlohovci hneď za mostom je kruhový objazd, pôjdete priamo smerom na Nitru až po križovatku pri cintoríne. Na križovatke pri cintoríne sa zaradíte vpravo smerom na Sereď. Ale pozor, hneď na prvej odbočke treba odbočiť vpravo na Vinohradskú ul. /medzi činžiaky/. Potom pôjdete asi 500 m stále po hlavnej a v kopci odbočíte vľavo na Sládkovičovu ul. Na konci ulice sa nachádza Hvezdáreň a planetárium.

Autom smerom od Nitry:

V Hlohovci na križovatke pri cintoríne odbočiť vľavo smerom na Sereď. Ale pozor, hneď na prvej odbočke treba odbočiť vpravo na Vinohradskú ul. /medzi činžiaky/. Potom pôjdete asi 500 m stále po hlavnej a v kopci odbočíte vľavo na Sládkovičovu ul. Na konci ulice sa nachádza Hvezdáreň a planetárium.

Autom smerom od Topoľčian:

V Hlohovci pôjdete smerom na Nitru, Sereď. Na križovatke pri cintoríne sa zaradíte vpravo smerom na Sereď. Ale pozor, hneď na prvej odbočke vpravo treba odbočiť na Vinohradskú ul. /medzi činžiaky/. Potom pôjdete asi 500 m stále po hlavnej a v kopci odbočíte vľavo na Sládkovičovu ul. Na konci ulice sa nachádza Hvezdáreň a planetárium.

Autobusová zástavka:

napr. zástavka pri pošte alebo na Hlohovej ulici /k hvezdárni je to pešo cca 10-15 min/. Pôjdete smerom k pošte. Pri pošte odbočíte vpravo na ulicu Za poštou a pôjdete až na jej koniec /oproti sú Potraviny Jednota./ Potom zabočíte vľavo a potom na druhej odbočke vpravo pôjdete na ul. Nerudova a na vrchole kopca zabočíte vľavo na Sládkovičovu ul. Na konci ulice sa nachádza Hvezdáreň a planetárium.

Vlaková stanica:

Keď vystúpite z vlaku a obídete zľava vlakovú stanicu, cez cestu pokračujete po Pribinovej ul. Pôjdete dlhou ulicou až na jej koniec asi 15 minút. Potom odbočíte vľavo na ul. SNP k pošte. Pri pošte odbočíte vpravo na ulicu Za poštou a pôjdete až na jej koniec /oproti sú Potraviny Jednota./ Potom zabočíte vľavo a na druhej odbočke vpravo pôjdete na ul. Nerudova a na vrchole kopca zabočíte vľavo na Sládkovičovu ul. Na konci ulice sa nachádza Hvezdáreň a planetárium. /Vlaková stanica je najďalej vzdialená od hvezdárne, pešo cca 30 min. /

Ďalšie informácie: Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika