Mohyla J. M. Hurbana

Mohyla J. M. Hurbana, Hlboké Autor: Vlado Miček

Obec Hlboké v okrese Senica je významne prepojené s priezviskom Hurban. Jozef Miloslav Hurban prišiel do obce ako farár a počas jeho života mu Anna Jurkovičová porodila 9 detí vrátane významného spisovateľa Svetozára Hurbana-Vajanského.

Jozef Miloslav Hurban zomrel 21. februára 1888 vo veku 70 rokov. Obyvatelia obce si chceli uctiť jeho pamiatku tým, že mu vykopali hrob v strede cintorína, ale vtedajšia vládna moc znemožnila pochovanie na tomto mieste a museli pochovať len na okraji cintorína.

Národ vyzbieral 850 zlatých a postavil pomník

Rodina bola chudobná a dokázala u na hrob umiestniť len drevený kríž. Slovenský národ ale dokázal vyzbierať 850 zlatých a postavili mu dôstojný pomník. Ten aj s informačnou tabuľou stojí dodnes a je možné sa na nej dozvedieť mnoho zaujímavých informácií aj so zoznamom prispievateľov. Možno na ňom nájdete aj meno svojho predka.

Mohyla J. M. Hurbana bola postavená až po 2. sv. vojne

Až po druhej svetovej vojne bola postavená 12 metrov vysoká mohyla, ktorá pripomína jednu z najvýznamnejších osobností slovenského národa. Navrhol ju známy architekt Dušan Jurkovič a bola postavená v roku 1948 pri príležitosti 100. výročia povstania slovenského národa v meruôsmych rokoch 19. storočia.

Zaujímavosťou je, že pozostatky J. M. Hurbana boli prenesené do tejto mohyly, ktorá leží na tom mieste, kde mal byť pochovaný pôvodne už po svojej smrti, ale vtedajšia politická garnitúra tomu zabránila.

Ďalšie atrakcie