Beethoven prichádza do Dolnej Krupej

Rozárium hudby 2022, Dolná Krupá

Do parku kaštieľa v Dolnej Krupej sa opäť po roku vráti Ludwig van Beethoven v podobe tónov jeho výnimočných skladieb pod názvom Rozárium hudby. V sobotu 10. septembra sa uskutoční koncert komornej hudby Rozárium hudby 2022. Je to už druhý ročník výnimočného spojenia vážnej hudby a jedinečných zážitkov v Trnavskom kraji. Návštevníci koncertu si môžu vychutnať skladby Beethovena, Brahmsa a Silvestrova v podaní špičkových slovenských interpretov v nádhernej jesennej atmosfére parku kaštieľa.

Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom a partnermi projektu pripravili podujatie, ktoré oživilo príbeh geniálneho skladateľa Ludwiga Van Beethovena a jeho pobyt v klasicistickom kaštieli v Dolnej Krupej.

Som rád, že už po druhýkrát môžem s mojimi priateľmi, vynikajúcimi hudobníkmi, priniesť kvalitný hudobný zážitok do parku spojeného s osobou génia Beethovena. Teší ma prepojenie s naším festivalom Konvergencie, ktorý tento rok začína hneď po Rozáriu hudby. Bude to pre nás, a verím, že aj pre publikum opäť nezabudnuteľný zážitok, ktorý budeme chcieť zažiť znova,” uviedol violončelista Jozef Lupták, zakladateľ a umelecký riaditeľ festivalu Konvergencie. Jozef Lupták patrí k umelcom formujúcim hudobný a kultúrny priestor na Slovensku, za čo mu bolo udelených niekoľko ocenení (Cena Ministra Kultúry SR, Cena Frica Kafendu). Pravidelne účinkuje na medzinárodných pódiách od USA po Nový Zéland. Ako vyhľadávaný a aktívny komorný hráč spolupracuje s množstvom popredných svetových umelcov a ansámblov.

Park kaštieľa v Dolnej Krupej je výnimočné miesto

Na Rozáriu hudby sa okrem neho predstavia umelci komorného orchestra Convergence Players pod vedením vo Švajčiarsku pôsobiaceho huslistu Igora Karška, ktorí prinesú do Dolnej Krupej vášnivú a virtuóznu Violončelovú sonátu A dur Ludwiga van Beethovena, romantické Sexteto G dur jeho obdivovateľa a nasledovníka Johannesa Brahmsa a modlitbu, meditáciu od súčasného ukrajinského skladateľa Valentina Silvestrova (1937). Špeciálnym hosťom večera bude Robert Roth, ktorý prečíta výber z Beethovenových listov.

Park kaštieľa v Dolnej Krupej je výnimočné miesto, ktoré stojí za to objaviť a navštíviť. V spojení s pozoruhodným koncertom klasickej hudby toto miesto dostáva ešte honosnejší nádych a môže vyniknúť bohatá história a klenoty destinácie. Podarilo sa nám spojiť partnerov, aby sme priniesli unikátny celistvý produkt, ktorý podnieti návštevníkov stráviť v destinácii dlhší čas a spoznať jej zaujímavosti, akými sú Rozárium M.H. Chotekovej, Medolandiu s prehliadkou areálu a ochutnávkou medoviny či komentovanú prehliadku areálu kaštieľa so sprievodcom,” povedal trnavský vicežupan a predseda Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj Pavol Kalman.

Tento rok je špeciálny, pretože okrem kvalitného hudobného zážitku na Vaše zmysly bude pôsobiť aj bohatý sprievodný program, ktorý umožní stráviť v destinácii viac času a prinesie komplexný zážitok.

Poďte stretnúť Beethovena a nechajte sa unášať vo víre nádherných tónov, ktoré pohladia každý kúsok duše a potešia nejedného milovníka komornej hudby. Lístky sú dostupné online na www.krajzazitkov.sk, ale zakúpiť si ich môžete aj priamo na mieste.