Región Matúšova zem má nové Turistické informačné centrum

Neogotický kaštieľ Galanta Autor: Vlado Miček

Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Matúšova zem – Mátyusföld slávnostne otvorila nové turistické informačné centrum (TIC), ktoré sprostredkuje návštevníkom tipy na výlety a zážitky v celom regióne v okolí Galanty. Vybudovanie informačného miesta je po založení samotnej OOCR ďalším dôležitým krokom pre rozvoj cestovného ruchu.

Turistické informačné centrum v Galante vzniklo v neogotickom kaštieli.

TTSK pristúpil k cestovnému ruchu systémovo

K rozvoju cestovného ruchu sme pristúpili systémovo. Jednou z našich ambícií bolo pokryť ‚biele miesta,’ kde ešte nefungujú oblastné organizácie cestovného ruchu. V okolí Galanty sa nám to podarilo pred necelým rokom, keď napriek pretrvávajúcej pandémii vznikla OOCR Matúšova zem. V krátkom čase sme podporili aj vznik turistického informačného centra. Považujem ho za ďalší stupienok v starostlivosti a informovanosti návštevníkov, vytváraní nových zážitkových programov pre destináciu Matúšova zem, a tým aj pre celý Trnavský kraj. Chceme, aby sa klienti o ponukách dozvedeli a mali záujem pricestovať do tohto krásneho a historicky významného regiónu, ” povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Ako doplnil, podobné centrum sme len nedávno otvorili v Smrdákoch. “Som rád, že sa sieť turistických centier v našom kraji rozrastá. Cestovný ruch teda rozvíjame rovnomerne na celom území kraja aj v spolupráci s mestami, obcami a podnikateľmi,“ informoval Viskupič.

Financie na zriadenie TIC poskytol Trnavský samosprávny kraj (TTSK) prostredníctvom KIRA (Krajskej inovačnej rozvojovej agentúry) a mesto Galanta. Súčasťou zámeru bolo aj zrekonštruovanie miestnosti vedľa turistického centra, ktorá bude slúžiť ako kancelária a rokovacia miestnosť OOCR.

OOCR Matúšova zem – Mátyusfӧld sa rozrastá

Prevádzkovateľom turistického centra bude Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Matúšova zem – Mátyusfӧld. „Organizáciu sme založili minulý rok na jeseň s jedným mestom a piatimi obcami. V súčasnosti už máme dve mestá a 12 obcí a pripravujeme ďalšie rozšírenie. Cieľom organizácie a nového centra je zabezpečiť ľuďom voľnočasové aktivity. Spolupráca sa ukazuje funkčná, nielen so samosprávnym krajom, ale aj obcí medzi sebou,“ uviedol predseda predstavenstva oblastnej organizácie Zoltán Horváth.

Galanta je kultúrno-historickým a obchodným centrom regiónu. Pýchou mesta je Neogotický kaštieľ Esterházyovcov, ktorý sa každoročne pýši veľkou obľubou turistov. Zvýšená návštevnosť je zabezpečená aj množstvom kultúrnych podujatí, ktoré sa uskutočňujú v nádvorí a v parku kaštieľa. So zvyšujúcou mierou návštevníkov narastá aj dopyt po turistickom informačnom centre, ktoré doteraz v destinácii chýbalo.

Najmä počas letnej sezóny navštevuje mesto veľký počet turistov a tým takéto niečo chýbalo. Pokiaľ sa jedná o obyvateľoch mesta, je až zarážajúce aké malé je povedomie o histórii mesta. Snažíme sa k nám dostať ľudí z Bratislavské, Trnavského a Nitrianskeho kraja na niekoľkodňové výlety, aby ochutnali miestnu gastronómiu u domácich podnikateľov, prehliadli si kaštieľ, splavili Malý Dunaj či navštívili niektorí z našich aquaparkov,“ informoval primátor mesta Galanta Peter Paška.