Na Trdlofest prišlo 3.289 návštevníkov

Trdlofest

Skalica po roku opäť naďaleko sladko rozvoniavala a spolu so slnečným počasím prilákala do Františkánskej záhrady na Trdlofest 3.289 návštevníkov.

V tretiu májovú sobotu otvorilo mesto Skalica brány letnej turistickej sezóny zábavou, folklórom a kulinárskymi špecialitami na festivale Trdlofest. Počas neho boli pre návštevníkov po prvýkrát v tejto sezóne sprístupnené aj skalické pamiatky, ktoré budú až do 9. septembra otvorené každý víkend v čase od 11:00 do 17:00 hodiny.

V prvý deň otvorenej sezóny bolo zaznamenaných 1.269 vstupov do pamiatok mesta Skalica. „Do letnej turistickej sezóny si želáme veľa spokojných návštevníkov, aby si odniesli nezabudnuteľné zážitky a radi sa vrátili do nášho mesta,“ uviedla vedúca Turistickej a informačnej kancelárie Renáta Medňanská.

Kulinárske špeciality naplnili čaše aj taniere. Ochutnať ste mohli Skalický trdelník, odrody vín od domácich vinárov i vín z regiónu. Tohtoročný sedemnásty ročník posilnilo mesto o ochutnávku skalického šumajstra a zázvorníkov.

V spolupráci s Vinohradníckym spolkem Skalica bola po prvýkrát súčasťou podujatia regionálna výstavu vín s ponukou 411 vzoriek. S podujatím sa spájajú už tradičné ochutnávky skalických červených vín a Skalického trdelníka. Z piatich vzoriek návštevníci vyberali a odovzdaním hlasovacieho lístku hlasovali za svojho favorita. Cenu za najlepšie víno si prevzalo vinárstvo Chocholáček & Lánik so vzorkou vína č. 5, ktoré získalo 163 z celkových 738 odovzdaných hlasov.

Trdlofest Zdroj: NaZahori.sk
Trdlofest Zdroj: NaZahori.sk

Návštevníkom najviac chutil trdelník od SPRÁVY MESTSKÉHO MAJETKU, s. r. o., ktorá predbehla minuloročného víťaza Lark Skalica. Vzorke číslo 4 odovzdalo svoj hlas 558 hlasujúcich z celkového počtu 1.227 odovzdaných hlasov.

Počas pečenia maxitrdelníka priblížila povesť o Skalickom trdelníku Agáta Čmiková. Nechýbala ani súťaž Upeč si svoj trdelník. Porota spomedzi 4 dvojíc vybrala víťaznú, ktorá obhájila svoje prvenstvo spred desiatich rokov. Úspech mal dobový drevený kolotoč a dobové interaktívne hry, pri ktorých sa zabavili tí najmenší. Ako sprievodný program prebiehali v Záhorskom múzeu a v Galérii u františkánov výstavy.

Trdlofest bol aj o kultúrnom programe

Trdlofest nebol len o trdelníku a víne, ale aj o kultúrnom programe vyskladanom z folklórnych predstavení. Počas dňa sa na javisku striedali domáce i zahraničné súbory. Vystupovali prevažne tie domáce (ZUŠ Dr. Janka Blaha, Terchovská muzika Sokolie + hostia, Spevácky zbor Urban, FS Skaličan) a zo zahraničných Hradišťánek z družobného mesta Uherské Hradiště, valašský súbor piesní a tancov Rusava a cimbalová muzika Bukovinka z Bystřice pod Hostýnem. Z 372 účinkujúcich vystupovalo 196 detí.

V podvečer divákov rozhýbali tanečníci z FS Skaličan. Celá záhrada praskala vo švíkoch a jasala pri vyvrcholení celého programu, ktorým bolo vystúpenie populárnej slovenskej kapely Kollárovci.

V Skalici máme mladých šikovných sprievodcov, ktorí majú čo turistom ponúknuť. Sprievodcom a mestu želám, nech sa letná turistická sezóna 2023 vydarí, najmä veľa spokojných turistov a bola by som rada, keby boli pamiatky hojne navštevované. Ďakujem všetkým, ktorí Trdlofest pripravili pre Skaličanov a hostí. Teším sa z celého programu, ktorí sme zostavili a najmä z toho, že sme program postavili aj na deťoch a na folklórnych súboroch zo Skalice. V našom meste majú dlhoročnú tradíciu, udržujeme ich a treba sa tým aj pochváliť a ukázať,“ povedala primátorka mesta Skalica Oľga Luptáková.