Napriek pandémii mala KOCR Trnavský kraj prelomový rok

Trnavský kraj Zdroj: KOCR Trnavský kraj

Krajská organizácia cestovného ruchu KOCR Trnavský kraj aj napriek nepriaznivej situácii v cestovnom ruchu počas roka 2021 hľadala spôsoby, ako aktívne vytvárať zážitky a rozširovať tak výletné možnosti v kraji. Zároveň tým podporiť ľudí pracujúcich v službách cestovného ruchu aj v nadväzných odvetviach, ako je napríklad kultúrny a kreatívny priemysel.

S novým tímom krajskej organizácie cestovného ruchu sa nám podarilo výrazne zdynamizovať aktivity a zviditeľniť Trnavský kraj ako destináciu. Aj v roku 2022 budeme pokračovať v rozbehnutých projektoch a zároveň prinesieme ďalšie atraktívne novinky,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Cieľom KOCR Trnavský kraj bolo zosieťovanie partnerov

Zámerom KOCR Trnavský kraj pre rok 2021 bolo zosieťovanie partnerov v destinácii. Aby sa pokryli všetky tzv. biele miesta v kraji lokálnymi organizáciami destinačného manažmentu – oblastnými organizáciami cestovného ruchu. Takto sa v októbri 2021 podarilo založiť novú oblastnú organizáciu cestovného ruchu v okrese Galanta s názvom “Matúšova zem – Mátyásföld”. takiato aj začleniť mesto Hlohovec do OOCR Rezort Piešťany.

KOCR Trnavský kraj sa chce zamerať na prihraničné regióny

Tento rok bude opätovne veľmi náročný pre cestovný ruch, vzhľadom na pokračujúcu pandémiu a ďalšie s tým súvisiace podmienky pre vstup zahraničných návštevníkov na Slovensko. „Plánujeme sa preto zamerať konkrétne aj na prihraničné regióny. Ponúknuť také produkty a služby, ktoré bude možné realizovať aj napriek tejto situácii. Radi by sme sa zamerali na tie témy, ktoré pohraničie spájajú, ako sú šľachtické rody a ich osobnosti. Chceli by sme cez ne pripomínať a prezentovať verejnosti ich život, dielo a prínos pre naše regióny a pre dnešnú dobu,“ skonštatoval predseda KOCR Trnavský kraj Pavol Kalman. Dodal, že organizácia bude hospodáriť s celkovým rozpočtom takmer 920.000 eur.

KOCR Trnavský kraj podporí lokálne produkty

KOCR Trnavský kraj v roku 2022 významne podporí aj regionálne produkty. Tie sú súčasťou destinačného produktu a cez lokálnu ekonomiku tak zabezpečujú aj väčší ekonomický prínos do destinácie.

Historické vlaky

V roku 2021 krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj zahájila letnú výletnú sezónu vypravenými historickými vlakmi. Išlo o Výletné vlaky Pálffy a Štefánik, respektíve Brezovskou lokálkou. „Tieto historické mašinky s divadelným predstavením v podaní profesionálnych hercov župného Divadla Jána Palárika v Trnave jazdili z Bratislavy alebo z Nového Mesta nad Váhom do Smoleníc a do Brezovej pod Bradlom. Počas prázdnin prešli 1823 vlakových kilometrov a previezli spolu 1332 cestujúcich. Vďaka veľkému záujmu výletníkov plánujeme v tomto projekte pokračovať aj v letnej sezóne 2022. Zároveň v ňom priniesť viacero produktových inovácií,“ uviedla riaditeľka KOCR Trnavský kraj Agáta Mikulová.

Nielen vlaky, ale aj vypravené cyklobusy sa stali veľmi vyhľadávaným spôsobom cestovania za zážitkami. K letným cyklobusom “Od vody k vode” zo Senca do Čunova sa na jeseň pridali Cyklobusy do Malých Karpát., Prispeli k zvýšeniu záujmu turistov o cyklovýlety z Trnavy a z Piešťan.

Koncert komornej hudby

V septembri sa KOCR Trnavský kraj podarilo uskutočniť unikátny koncert komornej hudby s názvom “Rozárium hudby” v parku kaštieľa v Dolnej Krupej. V minulosti tam údajne prebýval aj slávny skladateľ Ludwig van Beethoven, o čom mnohí Slováci ešte stále nevedia. Po tomto umeleckom zážitku nasledoval dušičkový splav Dunajský svetlonos. Počas neho účastníci splavovali rozvetvené dunajské ramená v katamaránoch s lampášmi.

Vlakom za termálom

Splavné rieky a pobyt pri vode sú pre náš kraj unikátnymi výletnými možnosťami. Téma vody bude v komunikácii Trnavského kraja viac a viac viditeľná,” prezradila Agáta Mikulová. Téma termálnej vody dostala priestor už príchodom sychravého počasia na jeseň tohto roku. KOCR Trnavský kraj v spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko, Thermalparkom Dunajská Streda a Thermal Corvinus Veľký Meder uviedla na trh aquapass Vlakom za termálom. Ide o jeden výhodný kombinovaný lístok zakúpený na vlakovej stanici. Slúži nielen ako lístok na vlak a bezplatný transfer medzi železničnou stanicou a aquaparkom, ale zároveň ako vstupenka do aquaparku.

Piešťany podľa Wintera

Na záver roka, tesne pred vyhlásením lockdownu, sa Trnavskému kraju zážitkov v spolupráci s Divadlom Jána Palárika v Trnave podarilo uviesť premiéru zážitkovej prehliadky mesta “Piešťany podľa Wintera”. Opätovné spustenie tejto prehliadky je naplánované po uvoľnení protipandemických opatrení.

Zážitková prehliadka - Piešťany podľa Wintera. Zdroj: KOCR Trnavský kraj
Zážitková prehliadka – Piešťany podľa Wintera. Zdroj: KOCR Trnavský kraj

V roku 2021 KOCR Trnavský kraj tiež predstavila unikátny projekt risografík s príbehmi z Trnavského kraja, ktorý finančne pomohol pandémiou postihnutému kreatívnemu odvetviu, konkrétne ilustrátorom a tlačiarom.

Popri práci v území a napredovaní v aktivitách sme sa tento rok stali súčasťou netradičného projektu výstavby novej turistickej útulne Jozefa Maka v lokalite Mihalinová v Malých Karpatoch. Podporili sme iniciatívu Hikemates a madebythe, ktorí spustili crowfundingovú výzvu na áčkový architektonický návrh. Naň sme nadviazali a vyčlenili 30-tisíc eur na realizáciu zámeru. Sprístupniť by sme ju chceli do letnej turistickej sezóny,“ avizoval župan Viskupič.