Mestská veža v Trnave

Mestská veža, Trnava Zdroj: RegionTrnava.sk

Aké boli všetky okolnosti výstavby Mestskej veže v Trnave možno nie je úplne známe, je však isté, že čo si majster Jakub zaumienil a sľúbil, to aj dodržal.

Dôvodom výstavby bola obrana mesta

Hlavným dôvodom realizácie výstavby veže bolo určite zvýšenie obranyschopnosti mesta, predovšetkým v časoch tureckých nájazdov. Trnava síce mala mohutný hradobný systém, ale chýbal bod, z ktorého by bol dobrý výhľad do celého okolia.

Ďalším dôvodom bola aj ochrana pred požiarom, ktorý vedel napáchať obrovské škody. Pre tieto dôvody bol na poschodí na úrovne ochodze situovaný byt, v ktorom býval strážnik alebo mestský hlásnik, ktorý mal za úlohu hlásiť čas a samozrejme signalizovať prípadné nebezpečenstvo.

No a v neposlednom rade, Trnava bola bohaté a prosperujúce mesto, o čom svedčí aj udelenie kráľovských výsad Belom IV. v roku 1238. Typickým symbolom prosperity v renesancii boli práve veže.

Mestská veža sa týči do výšky 60 metrov

Takýchto veži na Slovensku nie je veľa a tá trnavská je určite najdominantnejšia. Do výšky takmer 60 metrov týčiaca sa mohutná renesančná stavba ukrýva vo svojich útrobách unikátny mechanický hodinový stroj. V dôsledku poškodenia pôvodného hodinového stroja aj zvonov požiarom bol nový stroj  z dielne Franza Langa umiestnený v roku 1729.

Okrem nových zvonov a samozrejme unikátneho hodinového stroja sa veža pýši aj inými zaujímavosťami. Jednou z nich sú napr. slnečné hodiny nakreslené na stene nad vstupom do Turistického informačného centra, ďalej pozlátená socha Panny Márie Immaculaty, ktorá má tvár z oboch strán, aby chránila všetkých a nikomu sa neobracala chrbtom.

Poslednou kuriozitou je barokový záchod umiestnený na poschodí, kde je aj hodinový stroj. Ten uľahčoval život vtedajším obyvateľom veže. Dnes už žiaľ nie je prístupný, ani použiteľný.

Mestská veža prišla o renesančný vzhľad

Mestská veža v 19. storočí  takmer prišla o svoj unikátny renesančný vzhľad, ktorý môžeme vidieť aj dnes.  Tieto radikálne zmeny v neogotickom štýle sa však nepodarilo uskutočniť. To, čo vidíme dnes je výsledkom poslednej rekonštrukcie, ktorá jej prinavrátila stratený lesk a slávu.

Ochodza Mestskej veže je vo výške 29 m a ku jej dosiahnutiu musíte prekonať 143 schodov. Naskytne sa vám však jedinečný pohľad  nielen na mesto, ale i na trnavskú rovinu, či Malé Karpaty.

Mestská veža – otváracie hodiny a vstupné

Adresa: Štefánikova 1, 917 01 Trnava

Tel.: 033 32 36 440

info@trnavatourism.sk

Otváracie hodiny

pondelok – nedeľa: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00

Vstup je možný každú celú hodinu. Vstupenky je potrebné zakúpiť v Turistickom informačnom centre – Región Trnava, ktoré sídli na prízemí Mestskej veže (vstup z Trojičného námestia).

Vstupné

dospelý: 3 €

študent, senior, ZŤP: 2 €.

dieťa: 1 €

dieťa do 6 rokov: zadarmo

Zdroj: RegionTrnava.sk