Piešťany opäť ožijú príbehmi podľa Wintera

Piešťany podľa Wintera Zdroj: KOCR Trnavský kraj

Zážitkové prehliadky mesta „Piešťany podľa Wintera“ si po minuloročnej premiére a následnom lockdowne konečne bude môcť pozrieť aj verejnosť. Prechádzka po meste s umeleckým zážitkom v slúchadlách a živými výstupmi hercov v historických kostýmoch prenesie účastníkov prehliadky do doby zakladateľa svetoznámych Piešťanských kúpeľov dvakrát denne každú sobotu od 12. februára do 5. marca 2022.

Piešťany podľa Wintera

Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj a Divadlo Jána Palárika v Trnave predstavili v závere roka 2021 unikátnu a inovatívnu zážitkovú prehliadku mesta Piešťany.

So slúchadlami na ušiach prostredníctvom audio-hry vstúpia účastníci prehliadky priamo do príbehu miestneho podnikateľa Ľudovíta Wintera a pri prechádzke mestom im pred očami ožije jeho doba.

Po nútenej prestávke spôsobenej lockdownom sa môžeme opäť vrátiť s našou zážitkovou prehliadkou mesta Piešťany. Tá prepája výlet do krásneho mesta s kultúrnym zážitkom aj pre tých, ktorí vyhľadávajú bezpečné prostredie v exteriéri. Veľmi nás teší, že aj počas vianočného obdobia bol o poukážku na toto podujatie veľký záujem. Našim cieľom je ponúknuť možnosť domácim, ale aj návštevníkom Piešťan zažiť toto mesto tak, ako ešte nikdy predtým a tak oživiť cestovný ruch, ktorý je aj v tomto meste citeľne oslabený pandémiou koronavírusu,“ povedala výkonná riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj Agáta Mikulová.

Na realizácii zážitkovej prehliadky „Piešťany podľa Wintera“ spolupracovala KOCR Trnavský kraj s Divadlom Jána Palárika v Trnave, ochotníckymi hereckými súbormi Divadlo na TrakOch a Univerzitné divadlo THE.ART.RE, s Balneologickým múzeom Imricha Wintera a s OOCR Rezort Piešťany. Táto netradičná prehliadka v inovatívnom prevedení je zážitkovým produktom cestovného ruchu.

Piešťany podľa Wintera je viac ako len prehliadka mesta

Scenár, réžia a herecké výkony umelcov z Divadla Jána Palárika v Trnave sú prísľubom výnimočného umeleckého zážitku v audio-hre. Potešením pre oči budú výstupy v dobových kostýmoch ochotníckych súborov, pre ktoré je spolupráca s profesionálnym divadlom neoceniteľnou skúsenosťou.

Projekt „Piešťany podľa Wintera“ je oveľa viac, než len prehliadka mesta. Z audiohry, ktorá návštevníkom znie po celý čas v ušiach, odznievajú všetky dôležité informácie o histórii kúpeľníctva v meste, avšak obohatené o ľudský príbeh a silné emócie. V kombinácii s naživo hranými výjavmi priamo v uliciach vzniká unikátny zážitok, aký nemôžete zažiť nikde inde. Výrazne k tomu prispieva interpretačný prejav Vladimíra Jedľovského, dlhoročného člena umeleckého súboru Divadla Jána Palárika v Trnave, ktorý návštevníkov v audio-hre sprevádza príbehom Ľudovíta Wintera a tiež výkony všetkých umelcov, ktorí príbeh stvárňujú. Pre Divadlo Jána Palárika je spolupráca s Trnavským krajom zážitkov možnosťou rozšíriť svoje tvorivé možnosti a priniesť na svet jedinečné formáty, pri ktorých umenie vstupuje do služieb turizmu a obe sa pritom navzájom rozvíjajú.“ povedala riaditeľka Divadla Jána Palárika v Trnave Zuzana Hekel.

Zážitková prehliadka začína symbolicky pri soche Ľudovíta Wintera na Kolonádovom moste a pokračuje zastávkami pri Kursalone, Zelenom strome, barlolámačovi, hoteli Thermia Palace, Pro Patrii a končí na legendárnom kúpalisku Eva.

Ľudovít Winter

Ľudovít Winter sa narodil v roku 1870 vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku a zomrel v roku 1968 v Piešťanoch. Ako dvadsaťročný sa stal riaditeľom schátraných kúpeľov v Piešťanoch, ktoré si jeho otec Alexander Winter prenajal od grófa Erdödyho. Vďaka svojej neúnavnej práci zmenil Piešťany z mesta s bahennými cestami a chatrčami, na moderné kúpeľné mesto so zvučným menom v celej Európe. Okrem vybudovania kúpeľov sa významne zaslúžil aj o zveľadenie Piešťan – úpravou a vyasfaltovaním ulíc, chodníkov a námestí, vybudovaním vodovodu a kanalizácie, reguláciou Váhu a mnohými ďalšími prácami na prospech všetkých. Hoci priniesol Piešťanom lesk a slávu, sám so svojou rodinou žil nesmierne skromne. Prežil dve svetové vojny, pobyt v koncentračnom tábore a po tom, čo mu kúpele znárodnili, zomrel v Piešťanoch ako chudobný dôchodca.

Piešťany podľa Wintera

Koncept a scenár: Lucia Mihálová

Réžia a hudba: Juraj Bielik

Námet a produkcia: Trnavský kraj zážitkov

Kostýmy: Katarína Žgančíková

V nahrávke účinkujú: Vladimír Jedľovský, Michal Jánoš, Katarína Šafaříková, Tatiana

Kulíšková, Miroslav Beňuš, Tomáš Vravník, Martin Križan, Juraj Bielik.

Naživo účinkujú divadelné súbory:

Divadlo na TrakOch z Trakovíc a Univerzitné divadlo THE.ART.RE pri Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Kostýmy vyhotovili dielne Divadla Jána Palárika v Trnave.

Cena lístka:

Základný 14 €

Zľavnený 12 € (dieťa od 3 do 15 rokov, senior nad 65 rokov, ZŤP)

Dieťa do 3 rokov zdarma

Na zážitkovej prehliadke mesta sú vítaní všetci, najviac si ju však vychutnajú dospelí a deti od 12 rokov. Podujatie sa uskutoční v režime „OP“ za dodržania všetkých protipandemických opatrení.

Prehliadky sa budú konať od 12. februára do 5. marca vždy o 10:00 a o 14:00. Začiatok prehliadky je pri soche Ľudovíta Wintera na Kolonádovom moste v Piešťanoch.

Viac informácií nájdete na krajzazitkov.sk