Výletný vlak Mária Terézia odštartoval prázdninové jazdy

Výletný vlak Mária Terézia Autor: Vlado Miček

Para stúpajúca do neba, zvuk výpravcovej píšťalky, vôňa koľajníc, Mária Terézia a detská radosť. Takto zahájil Trnavský kraj zážitkov už druhú sezónu Výletných vlakov plnú noviniek prvou špeciálnou jazdou parným rušňom z Bratislavy do Holíča. Historické mašinky s divadelným príbehom budú jazdiť každú prázdninovú sobotu až do 27. augusta.

Výletný vlak Mária Terézia štartuje z Bratislavy

Na bratislavskej hlavnej stanici už od rána čakali sprievodcovia. Tí sa počas celého výletu starali cestujúcim o program. Neoddeliteľnou súčasťou výletu sa stal cestovateľský denník. Do neho si malí aj veľkí dobrodruhovia zapisovali svoje zážitky, nové vedomosti a trénovali si svoju odvahu.

K napĺňaniu turistického potenciálu nášho kraja sme pristúpili systematicky. V roku 2019 sme sa rozhodli založiť Krajskú organizáciu cestovného ruchu Trnavský kraj, ktorá chýbala. Som rád, že dnes má za sebou výsledky vo forme zaujímavých podujatí, atraktívnych výletov a širokého spektra produktov. Jedným z nich je zaručene koncept výletných vlakov, ktorý spája históriu, vzdelávanie, umenie, cestovanie a objavovanie zaujímavých miest,” povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Zážitok tvoria aj herci

Jedinečnosť tohto zážitku tvoria aj herci z Divadla Jána Palárika v Trnave, ktorí nás sprevádzajú počas celej jazdy. Teším sa, že dnes začíname druhú sezónu a verím, že o tento druh výletov bude opäť veľký záujem zo strany malých aj veľkých obyvateľov nášho i okolitých krajov. Jedným z cieľov je rozvoj turizmu pre obyvateľov kraja, ako aj pre turistov z iných krajov.

Premiérová jazda bola s Mazutkou

Prvá jazda v sezóne bola výnimočná aj tým, že sa na železničnú trať vrátil historický parný rušeň „Mazutka“. Ďalšie prázdninové jazdy odvezú cestujúcich motorové vlaky s historickou hodnotou a divadelným príbehom.

Sme veľmi radi, že k minuloročným príbehom Pálffyovcov a M.R. Štefánika sme tento rok mohli pridať aj príbeh Márie Terézie a Františka Lotrinského. Cestujúci majú jedinečnú príležitosť nevšedným a pútavým spôsobom odhaliť ich spojenie s mestami Holíč a Galanta. Veríme, že sa návštevníkom na týchto miestach zapáči a budú sa tam vracať a objavovať všetko to, čo sa do výletu vlakom nezmestilo“, povedala Agáta Mikulová, riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj.

Vlak dáva možnosť spoznať Záhorie

Cisársky manželský pár Habsburgovcov, Mária Terézia a jej manžel František Štefan Lotrinský spolu so svojimi deťmi a kráľovským dvorom navštevovali mesto na Záhorí pomerne často. Cestujúci Výletného vlaku Mária Terézia budú mať príležitosť poprechádzať sa po miestach, kde to dýcha históriou na každom kroku a nájsť odpovede na otázky, ktoré nájdu v cestovateľskom denníku.

Môžem povedať, že som veľmi rád, že prostredníctvom Výletného vlaku Mária Terézia sa tejto destinácii dostane pozornosť, ktorú si isto zaslúži. Je tu veľa zaujímavostí na objavenie a tiež možností na trávenie voľného času. Počnúc Holíčskym zámkom cez člnkovanie v zámockej priekope, návštevu bylinkovej záhrady až po návštevu priľahlých Kopčian. Tu je kráľovský žrebčín ako jedna zo zastávok, ktorú cestujúci Výletného vlaku mohli vidieť,” zdôraznil Martin Lidaj, riaditeľ OOCR Región Záhorie.

Ako doplnil, oplatí sa sem vrátiť a dostať sa ešte na miesta ako Kostol sv. Margity Antiochijskej, najstarší stojaci kostol na Slovensku, či prísť si pozrieť jediný zachovaný veterný mlyn holandského typu na Slovensku.

Výletný vlak Mária Terézia jazdí aj do Galanty

Mária Terézia má svoje plány aj na návšteve mesta ležiaceho v srdci Matúšovej zeme na južnom Slovensku. Mesto Galanta bolo totiž v minulosti rodným panstvom grófskeho rodu Esterházyovcov. Cestovateľský denník, ktorý dostanú cestujúci pri nastupovaní do vlaku, im pomôže odkryť spojenie medzi členmi tohto rodu a rakúsko-uhorskou panovníčkou Máriou Teréziou.

Šľachtické rody mali v období Rakúsko-Uhorska veľmi významné postavenie, určovali smer vývoja dejín a rozvoja našich miest. Málokto vie, že Mária Terézia mala blízky vzťah s Mikulášom I. Esterházym, ktorý jej na bratislavskom zasadnutí uhorského snemu prisľúbil pomoc proti pruskému kráľovi, že členovia rodu Esterházy boli súčasťou jej korunovačného sprievodu, že zastávali dôležité kráľovské funkcie a že samotnú korunováciu kráľovnej viedol tiež člen tohto známeho šľachtického rodu,” vysvetľuje Andrea Sláviková, riaditeľka OOCR Matúšova zem.

Viac o Esterházyovcoch a ich rodnej Galante sa návštevníci dozvedia počas prehliadok dvoch zachovalých kaštieľov a pri návšteve Vlastivedného múzea v Galante.

A pre tých, ktorí by si chceli spraviť vlastný program po vystúpení z vlaku je pripravený aj výhodný lístok ŠTANDARD, ktorý zahŕňa spiatočnú cestu historickou mašinkou s divadelným predstavením bez celodenného programu.

Stačí len kliknúť na www.krajzazitkov.sk a prázdninové dobrodružstvo vo vlaku sa môže začať.