Tipy na podujatia na Záhorí: Od Vrátno Festu cez otvorené búdy až po Záhorácky maratón

Holíčsky zámok Autor: Vlado Miček

Tradične bohatý program, od festivalu, návštevy vinárskych búd, kultúry či detské prehliadky pamiatok, sa chystá od piatka do nedele 10. až 12. júna pre obyvateľov a návštevníkov Záhoria.

Vrátno Fest s Lojzom aj Poutníkmi

Do obce Hradište pod Vrátnom neďaleko Senice zavítajú priaznivci folku a country. V sobotu sa uskutoční vo dvore kultúrneho domu festival Vrátno Fest. „Okrem hudobných skupín ako Lojzo, Poutníci, Grajciar a ďalších čakajú na návštevníkov podujatia aj sprievodné akcie. Pre deti budú pripravené tvorivé dielne, zábavné atrakcie ako aj množstvo súťaží,“ informovali organizátori podujatia.

Na svoje si prídu aj vinári

V obci Radošovce si zas na svoje prídu vinári v rámci podujatia Deň otvorených búd. Podujatie, ktoré má na programe už svoj 9. ročník, ponúka možnosť poprechádzať sa aj medzi vinohradmi a ochutnať výborné vína od miestnych vinárov.

Pre milovníkov vína je od tohto víkendu počas celého leta možnosť užiť si posedenie na letnej terase vinárstva Habsburg v Holíči. „Za priaznivého počasia si návštevníci môžu vychutnať skvelé vína Habsburg, prosecco ale aj vychladené pivá Budvar či špeciál Lord alebo letný Aperol drink. O chutné jedlo sa postarajú Tri klobásy,“ prezradil novinku, ktorú ponúka člen Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie, výkonný riaditeľ organizácie Martin Lidaj.

Bohatý program v Skalici

Priaznivci hudby môžu navštíviť Orlovňu v Skalici, kde sa v rámci projektu Hudba do regiónov predstavia skupiny z regiónu. „Radivojan je kapela zložená z vyhraných a skúsených muzikantov a štýlovo vychádza z hudby 80 a 90-tych rokov. Gitarista Archívny chlapec sa vracia naspäť k pesničkárstvu postavenom na akustickej gitare a úprimných textoch o rodine, detstve a živote v malom meste. Andersons je mladá skupina s nemalým potenciálom pôsobiaca v okolí Skalice a Holíča,“ predstavil vystupujúcich za organizátorov Pavol Bolebruch.

Okrem hudby si na svoje v Skalici prídu aj deti. Mesto pripravilo na piatok 10. júna od 16.00 h pre deti prehliadku. Počas nej uvidia a zažijú rozprávku v nasledujúcich pamiatkach: Jezuitský kostol, Rotunda sv. Juraja a Mlyn bratov Pilárikových. Na sobotu je zas v historickom centre pripravený pochod za zdravé prsia v celkovej dĺžke 2 kilometre. Ambasádorkami sú Eleonóra Bernhauserová a Zuzana Kričková z Ligy proti rakovine.

Na programe je tradičný Záhorácky maratón

Kto preferuje aktívny oddych a najmä vytrvalosť, má možnosť svoje schopnosti otestovať na Záhoráckom maratóne. Jeho trasa vedie medzi mestami Senica a Šaštín-Stráže. „Na programe je už 33. ročník maratónskych pretekov a po 18-ty krát sa pobeží aj polmaratónska trať. Štart je v sobotu o 10.00 h z parkoviska pred športovou halou na Továrenskej ulici. Trať Záhoráckeho maratónu sa vinie krásnym prostredím borovicového lesa, ktorý je pre Záhorie typický a športovci práve preto majú tieto preteky vo veľkej obľube,“ informovala hovorkyňa mesta Senica Tatiana Moravcová.

Autá sa stretnú na zámku v Holíči

Fanúšikovia motorov by si nemali nechať v nedeľu ujsť návštevu Holíčského zámku. „V priestoroch areálu zámku na nich čaká automobilová a tuningová expozícia. Vstup do areálu zámku je pre návštevníkov bezplatný, prehliadky vnútorných priestorov zámku sú spoplatnené v zmysle cenníka,“ priblížil podujatie hovorca mesta Holíč Jaroslav Čársky.