Mlyn bratov Pilárikových, Skalica

Mlyn bratov Pilárikových, Skalica Autor: Vladimír Miček

Významným miestom historickej hodnoty a technických inovácií Skalici je Mlyn bratov Pilárikových.

Od starého mlyna k modernistickému zázraku

Postavený na mieste neexistujúceho starého mlyna, nový moderný trojposchodový mlyn na elektrický pohon bol uvedený do prevádzky 5. novembra 1927. Priebehom rokov sa uskutočnilo niekoľko úprav, medzi ktoré patrilo rozšírenie skladových priestorov. V roku 1939 bol elektrický pohon nahradený efektívnejším plynovým pohonom.

Život v mlyne

Mlyn sa vyznačoval disciplínou, poriadkom a čistotou. Väčšinou tu na smene pracovali štyria až piati pracovníci. Hlavnými výrobnými produktmi boli pšeničná, ražná a jačmenná múka. Okrem múky sa tu vyrábala aj detská krupica a krúpy. Múka musela spĺňať prísne štandardy kvality a kontrolovala sa jej popelivosť, kyslosť a vlhkosť. Mlyn slúžil obyvateľom mesta a okolitých obcí, čo občas spôsobovalo, že na mletie sa muselo čakať niekoľko hodín.

Zmeny po znárodnení

Po znárodnení v roku 1951 prešiel mlyn pod správu štátnych mlynárskych podnikov v Bratislave a neskôr Piešťan a Nitry. V tomto období sa tu mlelo dokonca aj PVC, čo si vyžadovalo 24 hodinovú šrotovaciu očistu mlyna. Po znárodnení sa tu už uskutočňovalo iba obchodné mletie, keďže súkromný sektor neexistoval. Mlyn však bol 30. júna 1962 zakonzervovaný a definitívne zatvorený.

Mlyn bratov Pilárikových ako technická pamiatka

Celý Mlyn bratov Pilárikových predstavuje ukážkovú technickú pamiatku s mimoriadne dobre zachovaným pôvodným zariadením. Na jeho návštevu je potrebné sa vopred objednať v Turistickej informačnej kancelárii mesta Skalica.

Otváracie hodiny a vstup

Mlyn je otvorený pre verejnosť od mája do septembra od piatku do nedele. Od októbra do apríla je vstup možný na základe vopred ohlásenej návštevy. Viac informácií nájdete na webovej stránke Turistickej informačnej kancelárii Skalica alebo môžete kontaktovať kanceláriu priamo na telefónnom čísle +421 34 664 53 41 alebo emailovej adrese tik@mesto.skalica.sk.