Náučný chodník Majdán, Horné Orešany

Náučný chodník Majdán, Horné Orešany

Náučný chodník Majdán, nachádzajúci sa v malebnom prostredí Malých Karpát, je skvelou voľbou pre všetkých milovníkov prírody a histórie. Tento chodník, vybudovaný v roku 2002, prešiel viacerými úpravami a revitalizáciami, aby návštevníkom poskytol čo najlepší zážitok.

História a vývoj chodníka

Pôvodne lesnícky chodník sa v priebehu rokov menil a rozširoval. V roku 2011 pribudli informačné tabule zamerané na kras a geológiu vďaka projektu SPP Spoločne. Ďalšie vylepšenia sa uskutočnili v roku 2015 vďaka spolupráci Speleoklubu Trnava, Správy CHKO v Modre a Obecného úradu Horné Orešany.

Náučný chodník Majdán, Horné Orešany
Náučný chodník Majdán, Horné Orešany

Lokalizácia a dostupnosť

Náučný chodník sa nachádza v Trnavskom kraji, v okrese Trnava. Dostať sa k nemu je jednoduché – stačí cestovať autobusom do Horných Orešian a vystúpiť na zastávke Majdánske. Východiskovým bodom je parkovisko na Majdane.

Trasa a parametre chodníka

Trasa vedie z Majdanu cez rôzne zaujímavé miesta až po Orešanskú sondu. Meria 5,9 km s prevýšením 110 m a prechod trvá približne 3 hodiny. Na trase sa nachádza 10 zastávok s informačnými panelmi. Chodník je vhodný na pešiu turistiku počas celého roka a nie je náročný.

Náučný chodník Majdán, Horné Orešany
Náučný chodník Majdán, Horné Orešany

Sprievodné materiály a aktuálny stav

K chodníku je dostupný textový sprievodca vo forme skladačky a na webovej stránke sú voľne dostupné obrázky informačných panelov. Chodník je aktuálne v dobrom stave, avšak treba dávať pozor na horšiu prístupnosť niektorých panelov.

Využitie pre školy a ďalšie atrakcie v okolí

Náučný chodník Majdán je skvelou voľbou pre školy na spestrenie výučby. Okrem samotného chodníka ponúka okolie aj ďalšie zaujímavosti, ako napríklad obec Horné Orešany, rekreačnú osadu Majdan, rybníky v Rybárni či hradisko Rekomberek.

Náučný chodník Majdán priblíži krásy regiónu

Prechádzka Náučným chodníkom Majdán je príjemným a obohacujúcim zážitkom, ktorý návštevníkom priblíži krásy a zaujímavosti tohto nádherného regiónu. Neváhajte a vydajte sa spoznávať čaro Horných Orešian a okolia.

Náučný chodník Majdán, Horné Orešany