Renesančný kaštieľ v Galante

Renesančný kaštieľ v Galante Autor: Vladimír Miček

Uprostred viacpodlažných panelových domov sa týči majestátny renesančný kaštieľ v Galante, ktorý za stáročia svojej existencie prešiel viacerými prestavbami. Z pôvodnej šesťpriestorovej renesančnej stavby sa do dnešných dní zachovala len priestorová dispozícia a zreštaurované nástenné maľby s rastlinnými a heraldickými motívmi.

Obnova kaštieľa bola ukončená v roku 1992

Komplexná pamiatková obnova kaštieľa sa začala v roku 1980 a bola úspešne ukončená v roku 1992. Súčasný vzhľad fasády, strechy a klenieb na prvom poschodí je výsledkom poslednej barokovo-klasicistickej úpravy z druhej polovice 18. storočia. Kedysi obrannú funkciu kaštieľa pripomína naznačené opevnenie s priekopou po obvode.

Renesančný kaštieľ v Galante
Renesančný kaštieľ v Galante

Objekt slúži ako kultúrne centrum

Už dve desaťročia slúži tento objekt ako kultúrne centrum mesta, ponúkajúc reprezentačné a výstavné priestory, kde sa návštevníci môžu oboznámiť s bohatou históriou Galanty. Nachádza sa tu expozícia meštianskeho bývania z konca 19. storočia a expozícia miestopisu Galanty a okolia. Kaštieľ taktiež disponuje obradnou sálou, reprezentačnou miestnosťou primátora a pivničnými priestormi, ktoré sú využívané na organizáciu menších podujatí. Pre verejnosť je kaštieľ prístupný od roku 1992.

Renesančný kaštieľ v Galante
Renesančný kaštieľ v Galante

Návštevníci majú možnosť využiť 3D prehliadku

Návštevníci majú možnosť využiť 3D prehliadku expozície dobového bývania a získať viac informácií o renesančnom kaštieli na uvedenom odkaze. Kaštieľ je otvorený od utorka do piatku od 9:00 do 17:00 a v sobotu od 13:00 do 17:00. V prípade záujmu o skupinové návštevy mimo otváracích hodín je možné kontaktovať pracovníkov na uvedenom telefónnom čísle.

Renesančný kaštieľ v Galante, kedysi patriaci významným uhorským šľachtickým rodom Esterházyovcov, je dnes nielen architektonickým skvostom, ale aj živým kultúrnym centrom mesta, ktoré ponúka návštevníkom jedinečný pohľad do minulosti a bohatú ponuku výstav a podujatí.

Renesančný kaštieľ v Galante Autor: Vladimír Miček
Renesančný kaštieľ v Galante Autor: Vladimír Miček