Trojhraničie SR – Rakúsko – ČR

Trojhraničie Slovensko - Rakúsko - Česká republika Zdroj: NaZahori.sk

Hranice troch štátov Slovensko, Rakúsko a Česká republika sa stretávajú na sútoku Dyje a Moravy, kde obe rieky vytvárajú prirodzenú hranicu týchto štátov. Spomína sa viacero názvov či už Trojhraničie, Trojštátie alebo aj Trojpomedzie. Na slovenskej strane spadá toto pokojom dýchajúce miesto na Záhorí do katastra obce Sekule.

Rieka Dyje je pravostranným prítokom Moravy a z miesta sútoku potom Morava ďalej pokračuje vo svojej pokojnej púti až pod Devín, kde sa vlieva do Dunaja. Na rakúskej strane je možné vidieť drevené rybárske chatky s tradičnými sieťami visiacimi nad hladinou.

Cyklotrasami sa na toto miesto dá dostať z českej a slovenskej strany. Na slovenskej strane vedie krátka žltá cyklotrasa, ktorá je dlhá necelé dva kilometre. Ide o odbočku z Moravskej cyklistickej cesty na toto pekné oddychové miesto.

Na slovenskej strane je okrem možnosti posedenia a oddychu možnosť prezrieť si aj súsošie od autora Luba Kristeka s názvom Hľadajúci – organické formy. Pôvodne tu stálo dielo Hľadajúci, ale to v decembri 2009 niekto ukradol a tak bolo v roku 2015 nahradené novým dielom. Socha je súčasťou tzv. Kristkovej podyjskej glyptotéky, ktorá je vlastne prírodnou galériou.