Bezplatná prehliadka Trnava – mesto kostolov

Bazilika sv. Mikuláša, Trnava, Zdroj Región Trnava/Matúš Koprda

Pri príležitosti Svetového dňa sprievodcov cestovného ruchu sa v sobotu 19. februára uskutoční bezplatná prehliadka Trnava – mesto kostolov.

Trnava – mesto kostolov bude komentovaná

Dozviete sa napríklad príbeh o plačúcom obraze a uvidíte aj najvyšší drevený oltár na Slovensku. Prehliadka mesta Trnavy bude komentovaná profesionálnymi sprievodcami a tematicky venovaná sakrálnej architektúre a najvýznamnejším kostolom v centre mesta.

Tento rok sme pripravili bezplatnú komentovanú prehliadku mesta v dvoch skupinách, na ktorú je potrebné sa vopred registrovať. Jej začiatok bude v sobotu 19. februára o 10.30 h pred mestskou vežou. Témou bude sakrálna Trnava a trvanie prehliadky bude približne jeden a pol hodiny,” informoval zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism Alexander Prostinák.

Počas prehliadky budú predstavené najvýznamnejšie sakrálne pamiatky v Malom Ríme. So sprievodcami sa tak pozriete napríklad do Baziliky sv. Mikuláša aj Katedrály sv. Jána Krstiteľa.

Bazilika sv. Mikuláša

Bazilika sv. Mikuláša stojí na pôvodnom mieste najstaršieho románskeho kostola v Trnave, ktorý bol postavený na trhovisku a križovatke starých obchodných ciest smerujúcich z Čiech na Balkán. Z tohto dôvodu bol zasvätený sv. Mikulášovi, patrónovi obchodníkov. V Bazilike sa nachádza známy obraz Panny Márie, ktorý Trnavčanom daroval František Forgáč ako kópiu obrazu z Ríma. V roku 1663 sa na ňom objavili krvavé slzy. Bazilika sa tak stala pútnickým miestom, ktoré každoročne navštívi množstvo veriacich.

Katedrála sv. Jána Krstiteľa

„Ďalší z kostolov, ktorý počas prehliadky navštívite, je Katedrála sv. Jána Krstiteľa, ktorá bola postavená v polovici 17. storočia ako prvý barokový kostol na území Slovenska. V jeho vnútri sa ukrýva impozantný celodrevený oltár, ktorý je so svojou výškou 20,3 metra najvyšším na Slovensku. Pápež Ján Pavol II. povýšil v roku 1978 chrám sv. Jána Krstiteľa na katedrálu. V roku 2003 ho sám aj navštívil,” vysvetľuje turistický sprievodca mesta Trnavy Slavomír Dzvoník.

Katedrála sv. Jána Krstiteľa, Trnava Zdroj Región Trnava/Matúš Koprda
Katedrála sv. Jána Krstiteľa, Trnava Zdroj Región Trnava/Matúš Koprda

Minulý ročník sa niesol v znamení virtuálnych podujatí

21. február je Svetovým dňom sprievodcov cestovného ruchu a viacero slovenských miest v rámci neho každoročne organizuje prehliadky svojich historických pamiatok. Minulý ročník sa niesol v znamení virtuálnych podujatí, ktoré prebiehali online prostredníctvom internetu. „Tento rok sa návštevníci môžu zúčastniť na prehliadkach osobne tak, ako tomu bolo pred pandémiou. Samozrejme, zatiaľ za podmienky dodržiavania všetkých protipandemických opatrení, to znamená najmä používať respirátor v interiéroch aj v exteriéroch,“ dodáva A. Prostinák.

Prehliadku Trnava – mesto kostolov sa dá rezervovať

Miesto na bezplatnej prehliadke v sobotu 19. februára si organizátor odporúča vopred rezervovať. Prihlásiť sa môžete na tel. č. 033 32 36 440, e-mailom na info@trnavatourism.sk alebo osobne v turistickom informačnom centre, ktoré sídli na Trojičnom námestí. Limit pre jednu skupinu bude 20 osôb. O podujatí informovala Oblastná organizácia cestovného ruchu Trnava Tourism.

Zdroj: Trnava Tourism