Región Trnava ponúka program na víkend v Trnave a okolitých obciach

Deň detí v Trnave Zdroj: Región Trnava

V regióne Trnava bude tento víkend bohatý program. Trnavčania a návštevníci sa môžu tešiť na koncerty, slávnosti, súťaže a množstvo aktivít pre deti.

Gospelový open air festival Lumen, ktorý tento rok slávi 30. výročie, odštartuje v piatok 3. júna na Trojičnom námestí v Trnave. „Počas dvoch dní prinesie hudobné koncerty, diskusie, workshopy a program pre deti. Podujatie začína v piatok o 16:00 h. a bude sa konať na viacerých miestach v Trnave až do soboty večera,“ hovorí Ján Holubčík SDB za organizátorov. Viac informácií, celý program a vstupenky sú dostupné na oficiálnej stránke https://festivallumen.sk/.

Pre milovníkov experimentálnej hudby bude ako stvorený koncert so zahraničným zastúpením v centre Malý Berlín na Nádvorí. Predstavia sa kapely Karm + Ranjevš & Óbasz. Začiatok podujatia bude v piatok 3. júna o 20:00 h.

Pre tých, ktorí majú radšej pokojný večer s dobrý jedlom, Golf Trnava už tradične pripraví sezónne Barbeque menu v piatok od 16:00 h. do 20:00 h.

Víkendovým programom pre rodiny s deťmi v Regióne Trnava môže byť Trnavský lanáč, ktorý je otvorený cez víkend od 10:00 h do 20:00 h. „Odporúčame tiež návštevu Jaskyne Driny v Smoleniciach. Tá je otvorená od 9:00 do 16:00 h. Prehliadky začínajú každú celú hodinu,“ hovorí Alexander Prostinák, zastupujúci riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Ružiarska sezóna štartuje v Dolnej Krupej

Ružiarsku sezónu slávnostne otvoria túto sobotu 4. júna v Rozáriu M. H. Chotekovej v Medolandii v Dolnej Krupej.

V súčasnosti sa tu nachádza vyše 2300 ruží a 210 odrôd. Keďže v medovinárstve vyrábame aj unikátnu ružovú medovinu, vysadili sme 250 ruží s názvom Rosengräfin Marie Henriette. Lupienky tejto ruže používame pri výrobe medoviny,“ hovorí Dáša Dzurechová z medovinárstva Apimed. Súčasťou podujatia, ktoré sa začína o 11:00 h, budú komentované prehliadky ružovej záhrady, hudobné vystúpenia, ochutnávky a hry vo Včeličkove pre deti.

Súčasne s podujatím otvorenia ružiarskej sezóny bude prebiehať Slávnosť ruží od 15:30 h. v parku kaštieľa susediaceho s areálom Medolandie. Nebudú chýbať vystúpenia dychovej hudby a súťaž o najkrajšiu ružu.

Špačinský kotlík je tradičnou súťažou o najlepší guláš, ktorá sa bude konať v sobotu 4. júna v obci Špačince od 15:00 h. do 20:00 h. „Pre návštevníkov je vstup voľný a budú môcť ochutnať guláš mnohých chutí a užiť si sprievodný program,“ pozývajú organizátori podujatia.

Zaujímavým duchovným programom na sobotné popoludnie a večer môže byť Sympózium, ktoré sa uskutoční pri príležitosti 230. výročia založenia Slovenského učeného tovarišstva. „Záujemci sa môžu zúčastniť prehliadky Katedrály sv. Jána Krstiteľa o 16:00 h., po ktorej nasleduje ďakovná svätá omša o 17:00 h., ktorej celebrantom bude J. E. Mons. Ján Sokol,“ uviedol Prostinák. Program sympózia začne o 18:00 h. v Aule Trnavskej univerzity Pazmaneum, na ktorej odznejú viaceré prednášky.

Záverom víkendu v historickom centre Trnavy bude podujatie Deň detí v kráľovskej Trnave, ktoré pripravuje kultúrne centrum Zaži v Trnave za Bazilikou sv. Mikuláša od 15:00 h. do 18:00 h.