Smolenický kras má novú Jaskyňu Alesska

Jaskyňa Alesska Autor: Alexander_Lačný

Vďaka obyvateľovi obce Biely Kostol, ktorý jaskyniarov upozornil na niekoľko podozrivých vchodov do podzemia, objavili jaskyniari jaskynné útvary, ktoré neboli dosiaľ zaevidované v centrálnej evidencii jaskýň. Informovala o tom Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty.

Aj keď ide o menšie jaskynné útvary, jedna z nich presiahla dĺžku dva metre a spĺňa tak atribúty na zápis. Druhá jaskynná diera, ktorá je aktuálne kratšia, by však po krátkej sondáži mohla pokračovať jaskynnou chodbičkou ďalej, možno aj do väčších priestorov. Obe jaskynky vznikli koroznou činnosťou vody a je predpoklad ich pokračovania.

Objaviteľ, občan z Bieleho Kostola, mal právo na pomenovanie jaskyne. „Túto možnosť využil a pomenoval ju po jeho osemmesačnej dcére Alessii. Jaskyňa sa tak oddnes volá Jaskyňa Alesska. Rodný list jaskyne (identifikačná karta) sme zaslali do Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva. Pridá sa tak k vyše 7600 jaskyniam na Slovensku,“ uviedol Alexander Lačný zo Správy CHKO Malé Karpaty.

Ako doplnil, do neprístupných jaskynných priestorov nemôže verejnosť vstupovať. „Preto ešte raz vyzdvihujeme prístup ohlasovateľa. Väčšina jaskýň v Malých Karpatoch je už evidovaná. Ak by ste však mali nejakú pochybnosť, kontaktujte miestnych jaskyniarov. Tí majú prehľad o jaskyniach v ich územnej kompetencii. Zoznam nájdete na www.sss.sk, prípadne Správu Slovenských jaskýň, Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva či Správu CHKO Malé Karpaty,“ informoval Lačný.