Zážitkové prehliadky Piešťany podľa Wintera vstúpili do jesennej sezóny

Zážitková prehliadka - Piešťany podľa Wintera. Zdroj: KOCR Trnavský kraj

Prechádzky po meste s audiohrou v slúchadlách a živými výstupmi hercov v dobových kostýmoch prenesú účastníkov prehliadky o storočie späť, – do doby, keď mali piešťanské kúpele v nájme Winterovci. Jesenná sezóna zážitkových prehliadok Piešťany podľa Wintera sa začali 15. októbra a bude pokračovať každú sobotu až do začiatku decembra.

Podujatie vstupuje do novej sezóny

Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj a Divadlo Jána Palárika v Trnave vytvorili podujatie  na pomedzí divadla a komentovanej prehliadky. Sprievodcom po Piešťanoch je sám Ľudovít Winter, ktorý už ako 20-ročný začal budovať svetoznáme meno piešťanských kúpeľov a vo svojom úsilí nepoľavil ani na sklonku života. Svoje memoáre napísal ako 97-ročný. S jasnou mysľou v nich spomína na roky slávy, ale aj prenasledovania a biedy.

Kniha Spomienky na Piešťany sa stala podkladom dramatického spracovania osudov jeho rodiny v podaní umelcov z Divadla Jána Palárika v Trnave. Prostredníctvom audiohry vstúpia účastníci prehliadok priamo do príbehu, ktorý v uliciach stvárňujú herci Univerzitného divadla THE.ART.RE. Striedajú historické kostýmy a rekvizity, aby divákov zaviedli o sto rokov späť v čase.

Pre veľký záujem sme museli v závere uplynulej zimy niekoľko termínov pridať. Aj to nás presvedčilo, aby sme Piešťany podľa Wintera ponúkli návštevníkom kúpeľného mesta opäť. Prehliadka prepája kultúrny zážitok s pobytom na čerstvom vzduchu. Jeseň je na to ideálna,“ hovorí Agáta Mikulová, riaditeľka KOCR Trnavský kraj.

Prehliadky sa začínajú symbolicky pri soche Ľudovíta Wintera na Kolonádovom moste a pokračujú zastávkami pri Kursalone, Zelenom strome, barlolámačovi, hoteli Thermia Palace a Pro Patrii. Končia sa na legendárnom kúpalisku Eva.

Atmosféru na tejto ceste dotvárajú pestrofarebné stromy, jeseň je totiž na prechádzky po Piešťanoch ideálnym ročným obdobím. Účastníci sa po nich môžu občerstviť v niektorej z kaviarní alebo si oddýchnuť priamo v kúpeľných hoteloch, ktoré dal postaviť Ľudovít Winter a jeho nasledovníci.

Každá budova je spojená s inou epizódou života Wintera

Návštevníci i obyvatelia Piešťan sa vďaka tomu dozvedia o kúpeľnom meste veľa nového. Každá budova, ktorú nechal Ľudovít Winter postaviť, je spojená s inou epizódou jeho života. História kúpeľného mesta preto úzko súvisí s osudom tejto výnimočnej osobnosti.

Na realizácii tohto zážitkového produktu cestovného ruchu spolupracuje KOCR Trnavský kraj počas jesennej sezóny s Divadlom Jána Palárika v Trnave, Univerzitným divadlom THE.ART.RE, Balneologickým múzeom Imricha Wintera, Slovenskými liečebným kúpeľmi Piešťany – Ensana, OOCR Rezort Piešťany a s Mestským kultúrnym strediskom mesta Piešťany.

Piešťany podľa Wintera

Koncept a scenár: Lucia Mihálová

Réžia a hudba: Juraj Bielik

Námet a produkcia: Trnavský kraj zážitkov

Kostýmy: Katarína Žgančíková

V nahrávke účinkujú: Vladimír Jedľovský, Michal Jánoš, Katarína Šafaříková, Tatiana Kulíšková, Miroslav Beňuš, Tomáš Vravník, Martin Križan, Juraj Bielik.

Naživo účinkuje divadelný súbor: Univerzitné divadlo THE.ART.RE Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Kostýmy vyhotovili dielne Divadla Jána Palárika v Trnave.

Cena lístka

Základný 14 €

Zľavnený 12 € (dieťa od 3 do 15 rokov, senior nad 65 rokov, ZŤP a ZŤP-S)

Dieťa do 3 rokov zdarma

Na zážitkovej prehliadke mesta sú vítaní všetci, najviac si ju však vychutnajú dospelí a deti od 12 rokov.

Prehliadky sa budú konať od 15. októbra vždy o 10:00 a o 14:00. Začiatok každej z nich je pri soche Ľudovíta Wintera na Kolonádovom moste v Piešťanoch.

Viac informácií nájdete na https://www.krajzazitkov.sk/sk/podujatia/piestany-podla-wintera