Blížia sa zážitkové prehliadky Piešťany podľa Wintera

Piešťany podľa Wintera Zdroj: KOCR Trnavský kraj

Prebúdzajúca sa príroda umocnená optimizmom nezlomného podnikateľa. Aj taká bude jarná sezóna zážitkových prehliadok Piešťany podľa Wintera, ktorá sa začína už 18. marca 2023. Informoval o tom Martin Palkovič z Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj.

Podujatie zaujalo stovky ľudí

Po zimnej prestávke sa do kúpeľného mesta vráti podujatie, ktoré vďaka svojmu jedinečnému formátu zaujalo stovky ľudí. Od polovice marca do začiatku mája sa účastníci zážitkových prehliadok budú každú sobotu prechádzať po Piešťanoch so slúchadlami na ušiach a počúvať dramatizáciu spomienok Ľudovíta Wintera. Živé výstupy hercov v dobových kostýmoch ich prenesú na začiatok 20. storočia, kedy odvážny mladý muž začal meniť zablatenú dedinu na svetoznáme kúpeľné mesto.

Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj a Divadlo Jána Palárika v Trnave vytvorili podujatie na pomedzí divadla a komentovanej prehliadky. Sprievodcom po Piešťanoch je sám Ľudovít Winter, ktorý už ako 20-ročný začal budovať dobré meno piešťanských kúpeľov a vo svojom úsilí nepoľavil ani na sklonku života.

Winter: Od otca som zdedil túžbu vytvoriť niečo dobré

Neodradili ho miestni neprajníci ani zlomové historické udalosti – svetová vojna, rozpad Rakúsko-Uhorska, hospodárska kríza, nástup fašizmu. Dokonca ani po návrate z koncentračného tábora a napriek vysokému veku a chatrnému zdraviu nestratil chuť podnikať a zároveň pomáhať druhým. „Od otca som zdedil túžbu vytvoriť niečo dobré, čo osoží štátu, verejnosti, prípadne celému ľudstvu a napokon aj mne samému,“ napísal Ľudovít Winter vo svojich Spomienkach na Piešťany.

Práve z nich vychádza rozhlasová dramatizácia v podaní umelcov župného Divadla Jána Palárika, na ktorej sú zážitkové prehliadky postavené. Začínajú sa na Kolonádovom moste a pokračujú zastávkami pri Kursalone, Zelenom strome, soche barlolámača, hoteli Thermia Palace, Pro Patrii a končia sa na legendárnom kúpalisku Eva. Účastníkov na tejto ceste sprevádzajú herci z Univerzitného divadla THE.ART.RE.

Na realizácii tohto zážitkového produktu cestovného ruchu sa podieľajú aj Trnavský samosprávny kraj, Slovenské liečebné kúpele Piešťany – Ensana, Hotel Park Avenue, Villa Astória, Zuckmann Villam, Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany, Balneologické múzeum Imricha Wintera, Piešťanské informačné centrum, Mesto Piešťany, Mestské kultúrne stredisko mesta Piešťany.

Piešťany podľa Wintera

Koncept a scenár: Lucia Mihálová

Réžia a hudba: Juraj Bielik

Námet a produkcia: Trnavský kraj zážitkov

Kostýmy: Katarína Žgančíková

V nahrávke účinkujú: Vladimír Jedľovský, Michal Jánoš, Katarína Šafaříková, Tatiana Kulíšková, Miroslav Beňuš, Tomáš Vravník, Martin Križan, Juraj Bielik.

Naživo účinkuje divadelný súbor: Univerzitné divadlo THE.ART.RE Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.

Kostýmy vyhotovili dielne Divadla Jána Palárika v Trnave.

Cena lístka:

Základný 14 €

Zľavnený 12 € (dieťa od 3 do 15 rokov, senior nad 65 rokov, ZŤP a ZŤP-S)

Dieťa do 3 rokov zdarma

Na zážitkovej prehliadke mesta sú vítaní všetci, najviac si ju však vychutnajú dospelí a deti od 12 rokov.

Lístky sú v predaji iba online:

Prehliadky sa budú konať od 18. marca do 6. mája 2023 (s výnimkou Bielej soboty, 8. apríla) vždy o 10:00 a o 14:00 h. Začiatok každej z nich je pri soche Ľudovíta Wintera na Kolonádovom moste v Piešťanoch.