Trnavský kraj bol aj v roku 2022 plný zážitkov

Výletné vlaky organizované KOCR Trnavský kraj. Zdroj: NajZupa.sk

Výletné vlaky, prechádzky mestom so slúchadlami, netradičné splavy. Tieto a viacero ďalších aktivít pripravila v roku 2022 Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj s cieľom oživiť domáci turizmus po pandemickom období.

Nezameriava sa však iba na návštevníkov zo Slovenska. V záujme využitia potenciálu Letiska Piešťany sústreďuje svoju pozornosť aj na Blízky východ.

Na jar, v lete, ale aj v zime prišli na Slovensko zástupcovia cestovných kancelárií, novinári a influenceri z Izraela a arabských krajín, aby svojmu publiku a klientom sprostredkovali zážitky, ktoré ponúka Trnavský kraj. Ešte pred usporiadaním týchto pobytov sa KOCR Trnavský kraj s podporou Trnavského samosprávneho kraja predstavila na prestížnych veľtrhoch cestovného ruchu IMTM v Tel Avive a Arabian Travel Market v Dubaji.

V kraji máme veľa atraktívnych miest a podujatí

V našom kraji máme veľa atraktívnych miest a podujatí, ktoré sú veľkým lákadlom pre domácich aj zahraničných turistov. Za dôležitú v tejto súvislosti považujem podporu rozvoja piešťanského letiska ako vstupnej brány pre návštevníkov z Izraela a Blízkeho východu. Staršie ročníky obyvateľov v tejto časti sveta majú o našom regióne povedomie najmä vďaka kúpeľom, ktoré si dodnes udržiavajú dobré meno. Systematicky pracujeme na tom, aby sme aj rodiny s deťmi a mladých cestovateľov hľadajúcich doteraz nepoznané zážitky, motivovali vycestovať práve do Trnavského kraja,“ priblížil trnavský župan Jozef Viskupič.

Tento rok sme sa zamerali na návštevníkov z Blízkeho východu. Napriek krízovej situácii sa nám podarilo vzbudiť u nich záujem o Slovensko. V spolupráci s našimi členskými subjektami a podnikateľmi sme pre nich vytvorili ponuku výletov  a služieb šitých na mieru. Nezabúdame ani na susedné krajiny. Pripravili sme stratégie vstupu na trhy v Českej republike, Maďarsku a Rakúsku. S tým súvisí aj plán aktivít na rok 2023, ktorý členovia schválili na nedávnom valnom zhromaždení,“ doplnila Agáta Mikulová, riaditeľka KOCR Trnavský kraj.

Vlaky odviezli takmer 900 platiacich cestujúcich

Druhou sezónou výletných vlakov s divadelným zážitkom nadviazala KOCR Trnavský kraj v lete 2022 na aktivitu, ktorú odštartovala rok predtým, krátko po svojom vzniku. Počas deviatich prevádzkových dní najazdili výletné vlaky 1 435 km a odviezli takmer 900 platiacich cestujúcich. Smerovali z Bratislavy do Holíča a z Nového Mesta nad Váhom do Galanty. „Tento produkt mal aj v druhej sezóne úspech a preto v ňom určite budeme pokračovať,“ prisľúbila A. Mikulová.

Na svoje si prídu i milovníci cyklistiky, ktorých cyklobusy vozili na trasách Senec – Čilistov a Trnava – Piešťany – Brezová pod Bradlom. Túto službu plánuje KOCR ešte viac prispôsobiť ich preferenciám. Záujemcovia môžu aj naďalej využívať balík Vlakom za termálom, ktorý zahŕňa spiatočný lístok a celodenný vstup do Thermalparku Dunajská Streda.  

Zážitkové prehliadky Piešťany podľa Wintera

V nasledujúcom roku budú pokračovať zážitkové prehliadky Piešťany podľa Wintera, ktoré boli na jar vypredané a veľký záujem zaznamenali i na jeseň. Už teraz je pripravená maďarská verzia audiohry v podaní hercov župného Divadla Jána Palárika v Trnave. KOCR ju využije pri vstupe na maďarský trh. So slúchadlami na ušiach sa budú po kúpeľnom meste čoskoro prechádzať aj naši južní susedia.

V septembri sa uskutočnil druhý ročník podujatia Rozárium hudby, ktorý verejnosť upozorňuje na jedno z najkrajších miest v Trnavskom kraji. Kaštieľ v Dolnej Krupej si podľa viacerých nepriamych dôkazov obľúbil už svetoznámy skladateľ Ludwig van Beethoven. Jeho skladby v podaní špičkových umelcov sa do tamojšieho parku opäť vrátia. S cieľom spájať súkromný sektor s verejným rozbehla KOCR Trnavský kraj výstavbu modernej Útulne Jozefa Maka v lokalite Mihalinová. Prvou aktivitou v Geoparku Malé Karpaty sa stali výlety do prírody v sprievode geológa. Dohromady až 140 záujemcov navštívilo v rámci Geopotuliek okolie obcí Dobrá Voda, Chtelnica a Prašník. Okrem odborného výkladu ocenili možnosť hľadania fosílií.

Vďaka podpore KOCR Trnavský kraj vznikli informačné centrá

Aj vďaka finančnej podpore pre oblastné organizácie cestovného ruchu zo strany KOCR Trnavský kraj vznikli v uplynulom roku nové turistické informačné centrá v Galante a Smrdákoch. Bolo tiež podpísané memorandum o spolupráci s cieľom rozvíjať potenciál Jaskyne Driny. Zároveň pokračuje rozvoj vodného turizmu. Na troch riekach Trnavského kraja bola v apríli 2022 oficiálne otvorená sezóna splavov. Skončila sa až v októbri podujatím Svetlonos na splave. Záujemcovia o aktívne trávenie voľného času na vode sa môžu na takéto splavy tešiť i v nasledujúcom roku. Zážitky z najzaujímavejších lokalít pripomínajú návštevníkom Risografiky s príbehom. Na predaj sú k  online aj v turistických informačných centrách.

Po ťažkom pandemickom období sa cestovný ruch na Slovensku dočkal v roku 2022 oživenia, ale štatistické údaje stále hovoria o rezerve v počte návštevníkov oproti roku 2019. Tento fakt berieme ako príležitosť. A preto chceme v nasledujúcom roku vytvoriť ešte viac zážitkov a rozširovať výletné možnosti v Trnavskom kraji pre domácich i zahraničných turistov,“ uzavrela A. Mikulová.